Výskum novej liečby rakoviny alebo Parkinsonovej choroby, objav nových planét vo vesmíre, vývoj batérií do smartfónov s dlhšou výdržou. To je len pár príkladov tzv. hraničného výskumu, ktorý Európska komisia podporuje prostredníctvom prestížnej Európskej rady pre výskum (ERC).
Tá vznikla presne pred 10 rokmi a doteraz podporila sumou približne 12 miliárd eur viac ako 7000 špičkových vedcov, z ktorých šiesti sa dokonca stali držiteľmi Nobelovej ceny. Vďaka grantom, ktoré ERC poskytuje, našlo zároveň pracovnú príležitosť približne 50 000 výskumníkov, ktorí spolu vo vedeckých časopisoch uverejnili viac ako 100 000 článkov. Navyše, doteraz bolo aj vďaka pomoci ERC zaregistrovaných až 75 nových objavov a podaných 800 žiadostí o patent.
Zo Slovenska sa prestížny grant od ERC podarilo získať zatiaľ jedinému Slovákovi. Je ním Ján Tkáč, predseda vedeckej rady na Chemickom ústave SAV, ktorý sa zaoberá využitím nanotechnológií pri konštrukcii rôznych zariadení aplikovateľných v oblasti glykomiky a diagnostiky rozličných ochorení, vrátane rakoviny prostaty. V roku 2015 získal na Slovensku titul Vedec roka.
Podľa jeho slov mu grant od ERC poskytuje najmä slobodu a dobré podmienky pri práci: „Hlavným prínosom ERC Starting grantu pri jeho financovaní je značná sloboda, ktorú mám vo svojej vedeckej práci a za to som veľmi povďačný. Projekt mi nielen umožňuje maximálne efektívne pracovať vo veľmi progresívnej vednej oblasti, ale zároveň vytvoril podmienky na udržanie si kľúčových riešiteľov v skupine a na získanie ďalších šikovných kolegov, čo je v súčasnosti značným problémom viacerých progresívnych vedeckých skupín na Slovensku.„